Robert Jordan „The Crossroads of Twilight“

FANTASTIKATHE WHEEL OF TIME

6/11/20234 min read

„Laiko rato“ serija („The Wheel of Time“), 10-ta knyga


Kaip galima pamatyti iš skrituliuko ant knygos viršelio – pagal šią seriją jau yra leidžiamas Amazon serialas „The Wheel of Time“. Kaip nekenčiu tokių nenuplėšiamų reklaminių neva lipdukų. Kartais, kai nusiplešia, tai su visais viršelio dažais (taip Kazuo Ishiguo „Dienos likučius“ susigadinau). Viršelis būtų visai dailus ir skoningas, jei ne tas prakeiktas skritulys. Matyt galvojama, kad minkšti viršeliai ne kolekcijai, ir kas jau nori gražių knygų lentynoj, ima kietais viršeliais. Bet tokiems skurdukams, kaip aš vis tiek norisi skoningo dizaino.


Taigi, tai ilga serija. Iš viso ją sudaro 14 knygų plius viena papildoma, kurios kaip ir neprivaloma skaityt. Ar skaitot ilgas serijas? Aš praktiškai niekada. Ilgiausios, kiek tempdavau, matyt būdavo trilogijos. Buvau pradėjusi Septynių seserų istoriją, bet su antrąja baigėsi mano kelionė. Daugiau net nežinau Lietuvoj populiarių ilgų serijų, neskaitant Hario Poterio. Na, gal tarp detektyvinių yra, bet ten aš visiškai nesigaudau. Ir kaipgi nuo trilogijų pasiryžau peršokti prie 14 storų (ne viena siekia 1000 psl.) knygų rinkinio? Youtube ir kai kurių žmonių aistra šiai serijai sužavėjo. Panorau paskaityti ir aš tai, ką kiti užbaigę kone puldavo į depresiją ir galvodavo, ar berasiu dar tokią kokybišką ir visapusiškai turtingą fantastikos seriją? Ir jie imdavo skaityti jas iš naujo. Pasirodo, pakartotinai skaitant galima pastebėti, kiek daug pėdsakų ir užuominų tekstuose paliko autorius, ir žinant, kaip viskas baigėsi, antrąkart skaitant tos užuominos kelia didžiausią malonumą.


Man jau su 9-tą knyga buvo kilęs noras antrąkart skaityt, po to, kai užbaigsiu, nes pajutau, kad pakartotinė kelionė bus ne ką prastesnė ir turės savo žavesio, kitokio, nei su pirmu skaitymu. Net iš dalies sunku rekomenduoti šią seriją, nes ji tiktų tik lėtamėgiams, kurių neerzina tai, kad ne ištisai vyksta veiksmas, kad daug laiko praleidžiame pagrindinių herojų kasdienybėje ir pažįstame juos iki kaulų smegenų. O dar gi plačiai paplitęs žinojimas, kad 3-4 vidurinės knygos nieko gero, ten sraigės greičiu ar net lėčiau vystosi veiksmas ir tą dalį reikia atkentėt, kada tempas vėl pagaunamas ir galime pasiekti katarsį.


- Saulėlydžio kryžkelės


Su šia knyga tikrai galima suabejoti, ar bus tas katarsis. Ji laikoma laikoma pačia silpniausia serijoje ir aš sutinku. Atrodo, lėčiau ar be įmanoma? Čia praktiškai buvo švilpiko diena, tik iš skirtingų perspektyvų. Bet ir vėl knyga užsibaigė taip, kad norisi iškart čiupti kitą, nes noriu sužinoti, kaip viskas klostėsi toliau. Robert Jordan turi sugebėjimą užmest gerą kabliuką į pabaigą, priversti skaitytojus aikčioti ir dūsauti – Ką?! Kas čia ĮVYKO?!


- Laiko rato serija


Ne geriausia vieta pristatyti seriją, kai ką tik perskaičiau jos prasčiausią knygą, bet taip jau nutiko, kad anksčiau jos nepristačiau.


Serija pradėta rašyti, kaip savitas „Žiedų valdovo“ perpasakojimas, bet greitai ji įgavo sau charakteringus bruožus ir menkai teprimena Tolkieno kūrinius. Pasaulį, galima sakyti, valdo moterys. Joms ir magija užsiimti sekasi geriau, kadangi vyriškosios magijos šaltinis yra užterštas, bei veda juos iš proto, tiesiogiai, su tragiškomis pasekmėmis. Todėl magai medžiojami ir atkertami nuo galimybės kerėti.


Bet knygoje žodis „magas“ neaptinkamas. Ne, autorius daug kur rėmėsi simbolika bei pateikė savo terminus. Tarkime, pasaulio pabaigos mušis čia vadinamas „Tarmon Gai'don“ – primena žodį, armagedonas, ar ne? O magės vadinamos Aes Sedai, kas kildinama iš airiškų mitų, atitikmuo - Aos Sidhi. Ir daug tokių malonių panašumų ir simbolizmų yra knygose.


Čia, kaip ir „Žiedų valdove“, iš svieto užkampio į platųjį pasaulį išvyksta keli draugai vedini, ne Gendalfo, bet Moraine, kuri yra Aes Sedai. Jos užduotis surasti Atgimusį Drakoną (Dragon Reborn), vyrą, kuris turės kautis paskutiniame mūšyje su Tamsiuoju (The Dark One – vaizduotės su blogiukais autorius tai visiškai neturėjo, mažiau įkvepiančio vardo dar reikėtų paieškoti). O kas tas vyras, sunku suprasti. Paaiškėja, kad tame kaimuke yra net keli žmonės stipriai veikiantys likimą. O tai ne kiekvienam būdinga savybė.


Kas seriją labai gerai charakterizuoja, tai – machinacijos. Visų rūšių ir iš visų žmonių. Taip, pasaulis ant kracho ribos, bet sosto paveldėjimą vis tiek reikia užsitikrinti. Kiekvienas turi asmeninių tikslų, atstovauja tam tikroms grupėms su savo interesais ir mūsų nabagėliai herojai turi išlikti šioje marmalynėje, kai visi mėgina jais pasinaudoti, o tikrieji žmonių siekiai dažnai yra neaiškūs. Jei politikavimai, strategavimai, išdavystės, manipuliacijos ir t.t. nepatinka – ši serija ne jums. Jei žavitės asmenybės augimų, herojų pokyčiais, išbandymų bei sunkumų pakėlimu – to čia bus apstu. Patinka pažinti turtingus pasaulius su savitomis kultūromis, tegu ir išgalvotomis – bus patenkintas šis poreikis su kaupu.


- Įspūdžiai


Per šią seriją keliauju labai lėtai, pirmą knygą perskaičiau 2020 metais, tad kiekvienas grįžimas prie „Laiko rato“ yra kaip apsilankymas pas artimus giminaičius, kuriuos pažįstu jau seniai, man jie rūpi ir noriu sužinoti, kaip jiems sekasi, kaip pasikeitė, žinau gerąsias savybes ir trūkumus. Kartais su jais labai įdomu ir puikiai praleidžiam laiką, kartais jie užknisa, nes kokie gi giminės bent kartais neerzina.


Nors šią knygą vertinu prasčiau, turiu paminėti, kad vertinimas yra serijos kontekste. Kitaip turbūt net neįmanoma. Niekur nedingo puiki autoriaus proza ir mano mylimi herojai. Tik čia buvo nuobodoka. Visos kitos knygos man patiko, net tos, kurios irgi buvo laikomos prastesnėmis. O internetai žada, kad nuo 11-tos viskas tik geriau ir geriau. Laukia šviesi ateitis.


2,5 iš 5


Citatos


„Kartais skausmas yra vienintelis, kuris parodo, kad esi gyvas, ‘ Lews Therin sušanbždėjo, bet Rand ignoravo balsą savo galvoje.“


„Elyas prunkštelėjo.

- Nemanau, kad tu galėtum. Klausyk, pavojus paveikia vyrus skirtingai. Kai kurie yra šalti, kaip mechaniniai laikrodžiai, bet tu man niekada neatrodei šaltas. Kai tavo širdis daužosi, kraujas užkaista. Belieka nuspėti, jog tuomet pojūčiai užaštrėja. Tampi dėmesingesnis. Galbūt tu mirsi po kelių minučių, gal po akimirkos, bet dabar esi gyvas ir tu tai žinai nuo dantų iki kojų pirštų. Tiesiog taip veikia pasaulis. Nereiškia, jog tau tai patinka.“