Brandon Sanderson „Karalių kelias“ (The Way of Kings)

FANTASTIKA

5/10/20234 min read

Esu tikra, jog daugumai fantastika besidominčių ir sekančių šiuolaikinius autorius, Brandon Sanderson yra žinomas. Lietuviškai yra išleista jo „Miglos vaikų“ trilogija. Pastarosios neskaičiau, bet po tokios puikios pažinties su autoriaus kūryba, tikrai ilgai nedelsiu. „Karalių kelio“, deja, lietuviškai neturime. Tačiau autorius nepasižymi įmantriais sakiniais ar subtilia proza, tad neįpratusiems angliškai skaityti, tai tikrai būtų mažesnis iššūkis nei Jane Austen. Ši knyga taip pat yra tik pirmoji serijoje Audrų archyvai (Stormlight Archive), kurią galutinai turėtų sudaryti 10 knygų. Kol kas turime keturias. Audros archyvai, kaip ir Miglos vaikai, yra plačios Sandersono visatos Cosmere dalis.


Ši knyga mane pasitiko gūdžiais vasario vakarais, kai jau pora mėnesių nebuvau į rankas paėmusi jokios knygos. Fantastinių knygų klubas išrinko „Karalių kelią“ kovo mėnesio skaitiniams, kaip tik lentynoje ją turėjau. Taip, turiu ir Miglos vaikus. Jei išgirstu, kad kokia tai fantastikos serija yra labai gerai, nesusitvardau, man irgi reikia tų knygų. Sandersono kūriniai pas mane dulka jau virš metų, tad buvau labai laiminga, kad dabar gavau tikslą ir datą jo įgyvendinimui, kad kaip bet kuris save gerbiantis studentas po metų suvirš atidėliojimo, prisisėsčiau ir perskaityčiau prieš pat „atsiskaitymą“. Nepaisant to, kad turime solidžią storuliukę (virš 1100 psl.), laikas praplaukė nepastebimai ir buvau išgydyta nuo savo skaitymo bloko. Netgi pykau, kad turiu eiti, bendrauti su kažkokiais tai žmonėmis ir užsiiminėti niekingais žemiškais dalykais, kai norėjosi tiesiog skaityti toliau.


- Pasaulis


Knyga įtraukė jau nuo pačios pradžios. Mėgstu, kai istorija prasideda nuo… nedorų veiksmų. Čia pakliūname į audrų pasaulį, kuriame augmenija ir augalija yra prisitaikiusi prie atšiaurių sąlygų. Kaip manot, kokie gyvūnai lengviau išgyventų uolėtoje žemėje siaučiant stipriam vėjui? Pasak Sandersono, krabai, tik super dideli. Visur aplinkui it kokie vabzdžiai paplitusios nedidelės dvasios (spren), kurios atsiranda apėmus tam tikrai nuotaikai, kūrybiniam pašaukimui, pučiant vėjui ar negyjant žaizdai. Žmonės kaip pinigus nešiojasi kristalus, kurie per audrą palikti lauke pasikrauna ir ima skleisti šviesą. O bene didžiausias galios šaltinis yra iš senų laikų išlikę magiški šarvai bei kardai, kurių yra labai ribotas skaičius, tad bet kuris, gavęs tokią relikviją, socialiniais laipteliais smarkiai šokteli į viršų. Ne todėl, kad tiesiog turi, o todėl, kad juos turėdami mūšio lauke tampa bemaž neįveikiami.


- Veikėjai


Knygoje sekame kelias skirtingų veikėjų linijas. Vienas jų yra jaunas vyras, Kaladinas, pasižymėjęs mūšio lauke ir užkietėjęs rasistas, su kuriuo knygoje praleidžiame daug laiko, o jo atsparumas negandoms yra tiesiog stebėtinas, nors buvo etapų, kuomet Kaladinas puldavo į neviltį. Kita yra šmaikšti, gražiai piešianti panelė, Šalan, kuri šiuo metu domisi mokstu. Iš pradžių mergina man buvo visiškai neįdomi, bet kai sužinojau, koks yra jos tikrasis tikslas, mano smalsumas buvo pažadintas. Ir dar turime vyresnį veikėją, Dalinarą, turbūt apie 50 metų amžiaus, kuris po skaudžios netekties, patyrė dvasinį atgimimą ir nusprendė gyventi kitaip, sekti garbės kodeksu ir išlaikyti šalį suvienytą. Žinoma, užnugaryje veikia dar vienas veikėjas, kuris turi klausyti savo šeimininko klusniau nei bet koks vergas. Ir, priklausomai nuo savininko, jam gali tekti eiti prieš savo moralinius nusistatymus.


- Įspūdžiai


Pirmieji trys herojai patiria dideles permainas, vienas jų netgi ypač tragiškas. Sakyčiau, kad daugiausia dėmesio susilaukusio veikėjo istorija buvo tikrai ne eilinė. Vietomis siutau ant autoriaus už tai, ką jam padarė. Kitais momentais putojausi, kad atskleidžia kažką labai svarbaus, bet kitą skyrių pradeda su kitu veikėju, Ką?! Duok man pratęsimą čia ir dabar!


Buvo, žinoma, ir blogų dalykų. Perskaičiusi knygą negalėjau rasti ramybės ir taip tiesiog viena kankintis. Ėmiau kamuoti vyrą tol, kol jis pats pradėjo skaityti „Karalių kelią“, o tada kaip alkanas šuo akimis ryjantis maistą, žiūrėdavau ir laukdavau, kada pasidalins savo įspūdžiais.


5 iš 5. Superinė 2023 metų skaitymo pradžia.


Citatos (išverstos į lietuvių kalbą)


„Bet lūkesčiai yra kaip įmantrus indas, kurį kuo stipriau laikai, tai didesnė tikimybė, jog jis suskils.“


„Prekeiviai yra kaip samdiniai, mano senolė sakydavo. Vienintelis skirtumas, jog prekeivis nukirsdins tau galvą, o po to vaidins draugą, lyg nieko nebūtų nutikę.“


„Kartais, - tarė Dalinaras: -prizas nevertas savo kainos. Tai, kaip pasiekiama pergalė, yra ne mažiau svarbu nei pats laimėjimas.“


„Šalan prisimerkė: - Filosofija? Ir kuo ji naudinga? Ar tai nėra tiesiog menas nieko nepasakyti naudojant kiek įmanoma daugiau žodžių?“


„Rodėsi, jog tėvo balsas šnabžda atsakymą. Kažkas turi pradėti, sūnau. Kažkas turi žengti į priekį ir padaryti tai, kas teisinga, nes tai yra teisinga. Jeigu niekas nepradės, tuomet kiti negalės sekti šiuo pavyzdžiu.


„Ištark senovinę priesaiką:

Gyvenimas, o ne mirtis.

Stiprybė, o ne silpnumas.

Kelionė, o ne tikslas.

Ir žmonėms bus grąžinti šarvai, kuriuos jie kadaise dėvėjo.“ (šitos citatos vertimas pasiskolintas iš Fantastinių knygų klubas)